210422: Earth day

Franska Skolan är en Grön Flagg-certifierad skola och varje år arbetar våra elever med olika tema, under läsåret 21-22 är temat djur och natur. Den 22 april firade vi Earth Day på Lilla gården. Rektor Ellenor Sinclair höll tal och årskurs F-3 framförde "La chanson de la forêt" och elever i åskurs 4 och 5 sjöng med inlevelse "Des fleurs". Våra miljörådsrepresentanter fick diplom. 

Under hela vecka 16 plockade alla skolans elever skräp med Håll Sverige Rent och den 22 april var hela högstadiet ute i omgivningarna runt Landala torg och Vasaparken. Mängder med skräp samlades in! Ungdomarna gick samtidigt en trevlig tipspromenad och belönades med frukt från Coop. Även Marknadsrådet Landala torg, tackade eleverna för att de hjälper till och håller fint i vår miljö och alla klasser fick ett fint diplom. Eleverna på låg- och mellanstadiet fick även en grön krukväxt från Blomstermagasinet.

UN GRAND MERCI !