Deprecated: Required parameter $key follows optional parameter $by in /customers/9/6/f/franskaskolangoteborg.se/httpd.www/includes/classes/Page.php on line 26 Nyheter - Franska Skolan Göteborg

2019-06-18 Tävling skolavslutningsprogram

 

För första året i skolans historia hade eleverna chansen att skapa årets förstasida till skolavslutningsprogrammet 2019. Här var det läge att få ner sina sprudlande idéer på papper genom att teckna, måla eller skapa med hjälp av dator. Vi bjöd in våra äldre årskurser och fick enastående bilder och juryn som bestod av våra rektorer och vår administratör hade svårt att välja bild.

Priset var, ÄRAN ATT FÅ VISA SIN BILD PÅ AVSLUTNINGEN, och gick till ALEXANDRA HÅVERSEN i 8B. GRATTIS!

Konstnärerna fick följa några regler:

 

Nedan galleri med härliga sommarkänslor: