220128 Pangea matematiktävling

Matematik är viktigt i skolan och i livet. Pangea Matematiktävling riktar sig både till intresserade och mindre intresserade elever i matematik. Målet med Pangea Matematiktävling är att motivera alla deltagare för matematik. Frågorna är både roliga och kluriga och stärker elevernas förmågor i matematik.

På Franska Skolan deltog i slutet av november klass 4A, 5A och 5B och i alla klasserna har nästan hälften av eleverna kvalificerat sig till finalen som är vecka 11.

I grundomgången var det 513 klasser som deltog, 9524 elever från 87 kommuner. 

Vi är så stolta över klass 5A som kom på andra plats bland årskurs 5 i samtliga skolor. De kommer att få 300 kronor till klassfika och det blir film och mys innan sportlovet. Vi vill också lyfta Marie Knauss som hade fantastiska 31,75 av 33 poäng! 

1. 13,6p | 5 A, Vikarbyns skola, Rättvik | Lärare: Mikael Ohlsson
2. 13,4p | 5 A, Franska skolan, Göteborg | Lärare: Susanne Bosfeldt
3. 13,0p | 5, Fredrikshovs slotts skola, Stockholm | Lärare: Sussu Pålsson

GRATTIS Marie och 5A!